Kallis päevik,
See jutuke siin tutvustab meie Ahvenamaal toimunud noortevahetuse seitsmendat päeva, ehk siis neljapäeva, 27. augustit.
See päev algas HIRMUS vara, nimelt juba kl 6.15 pidime olema Kumlinge kooli ees ja valmis autodesse ja taksodesse hüppama, et jõuda praamile, mis pidi meid Brändö saarele viima. Hommikusöök ja virgutaja toimusid praamil (see virgutaja kulus küll väga ära, olgem ausad). Kell kaheksa algas töö Brändö noortega, jällegi oli juba tuttavaks saanud programm. Seekord oli meid jälgimas ka ametnik CIMOst, kes oli saadetud meid natuke kontrollima, et kas me teeme ikka seda, mida me projektis lubasime. See vahva tädi oli meist väga vaimustuses ja julgustas meid ka edasipidi aktiivsed olema:)
Igatahes, tagasi Brändö noorte juurde. Nendega kasutasime grupitöö läbi viimiseks Tüübikirjeldust. Kirjeldasime tüüpilist saareelanikku ning temaga seonduvaid eelarvamusi ning eksiuskumusi.
Grupitöö tulemusena selgus, et üks tavaline saarlane:
1. Kannab kummikuid
2. Omab võrke
3. Kannab mugavaid riideid, mis pahatihti on aga viimastest trendidest ikka paarkümmend aastat ajast maas
4. Omab mitut paati ning jalgratast
5. Ei lukusta kunagi uksi
6. On aeglasemate liigutuste ning rahulikuma elutempoga
7. Ei salli muudatusi
8. Armastab siseringi nalju ning tal on oma erilised kohad marjade ning seente korjamiseks ja kalapüügiks
9. On loodussõbralikum kui tavaline inimene
10. On sõbralik, kuid reserveeritud ega armasta endast rääkida
11. On mõnikord üksildane, üldjuhul habemega vanem meesterahvas
12. Armastab merd kogu oma südamega
13. Kannab alatihti triibulist särki
14. On loovam kui tavainimene, sest saarel hakkama saamiseks peab alatihti midagi uut moodi tegema ning uusi mooduseid leiutama
15. On väga iseseisev
16. Räägib palju, armastab kuulujutte ning näägutab mõnikord
Sellised olid siis meie gruppide arvamused saareelanike kohta käivatest eelarvamustest. Mõned läksid küll päris täppi;)
Siis sõime lõunat ning saime veidi vaba aega, et Brändöl ringi jalutada. Väga vahva pisike saareke oli!
Enne õhtusööki jõudsime tagasi Kumlingesse, mis oli meie peastaap ning valmistasime õhtusöögi, peale mida oli päevale hinnangu andmine ja filmiõhtu. Nägime mitut erinevat filmi Ahvenamaast, selle inimestest ja noortest:)
Ja siis oligi juba aeg teed juua, hambad ära pesta ja põhku pugeda!
Wednesday, October 21, 2009
Kallis päevik,
See siin on väike tutvustus meie Ahvenamaal toimunud noortevahetuse kuuendast päevast, kolmapäevast, 26. augustist.
Äratus oli (nagu tavaliselt) juba kell 7. Sõime hommikust ja jõime kohvi ning enne tööle asumist tegime väikse energizeri, et end pisut üles raputada.
Kella kaheksast algas töö Kumlinge noortega, järgisime sama kava, mida sai juba eespool kirjeldatud, seekord kasutasime ühise grupitöö tegemiseks aga nurkade meetodit. Olime eelnevalt kokku leppinud, et on neli nurka, mis kõik esindavad erinevaid seisukohti saarel elamise kohta. I nurk oli seisukohal, et "Ma armastan saarel elamist ja ma ei taha siit kunagi lahkuda!", II nurk "Mulle meeldib saarel elada ja ma tahan siia kunagi tagasi elama tulla", III nurk väitis, et "Mulle meeldib saar, aga ma ei tahaks siin päriselt elada, vaid seda aeg-ajalt külastada" ja IV nurga seisukoht oli, et "Ma vihkan saarel elamist ja ma ei taha siia enam KUNAGI tagasi tulla". Igaühel oli võimalus valida endale kõige meelepärasem nurk ning siis tekkinud grupiga oma seisukohta põhjendada.
Töötuba algas kohe positiivselt sellega, et seda viimast, ehk siis neljandat nurka ei valinud keegi:)
Millega siis oma valikuid põhjendati? Toome siinkohal välja saarel elamise positiivsed ja negatiivsed küljed.
+
1. Ma armastan väikesaari ( :) )
2. Siin on võimalus tegeleda kalapüügi ning jahindusega
3. Armastan merd ja randu
4. Siin on palju loomi
5. Võimalus olla üksi
6. Kuritegevusest vaba ühiskond
7. See on mu lapsepõlvekodu
8. Saartel ei ela liiga palju inimesi
9. Imekaunis loodus
10. Kõik on rohelust täis
11. Praamidega meeldib sõita
12. Liigirikkus
13. Teistsugune kultuur
14. Parim koht lõõgastumiseks!
15. Vaikus
16. Koht, kus end nö laadida
-
1. Saarel on ainult üks pood
2. Mandril on paremad võimalused hariduse omandamiseks
3. Maismaal on rohkem inimesi ja rohkem poode
4. Saarel elades on raskem oma maailmavaadet avardada
5. Töö nappus
6. Mandril on rohkem maad ning meelelahutusvõimalusi
7. Saarel on liiga vähe tegevusi, siin on tihti igav
8. Soov töötada suuremas ettevõttes
9. Psühhologilised probleemid (ilmselt mõeldi neid, mis tekivad igavusest ja pidevalt samade asjade tegemisest ning samade nägude nägemisest)
10. Soov elada suurlinna
Ent vähemalt ühe asja suhtes olime kõik samal arvamusel: olgu, mis on, aga meie saared on meile kallid ja me ei loobuks nendel elamisest mingi hinna eest!
Peale seda, kui kõik grupid olid saanud oma seisukohtade eest kosta ning küsimustele vastata, mängisime veel paar mängu ja jagasime tublimatele vana head Kalevi šoksi.
Sõime lõunat ning hindasime asjade seinist käiku. Tegime plaane ka järgmisel päeval Brändö koolis toimuva töö kohta.
Siis oli võimalus valida erinevate tegevuste vahel: poinidega ja eeslitega sõitmine, vibulaskmine, purjetamine, kalalkäimine ja toiduvalmistamine. Jagunesime gruppidesse ning lõbu oli laialt, mis sest, et vihma kallas ning ilm oli suhteliselt külm. Ilma puudujäägi tegi tasa seltskonna meeldivus:)
Muide, ilmselt ei pea seda mainima, et iga päev oli meil üksteisega lõbusam olla. Muidugi tekkis aeg-ajalt mingeid väiksemaid konflikte ja probleeme, ent siiski, päevade möödudes tundsime end teineteise seltskonnas täiesti vabalt ning inglise keelega ei olnud mingeid probleeme. Probleem oli pigem see, et kui meie, Vormsi tüübid, omavahel rääkida tahtsime, tuli sealt ka alatihti eesti keele asemel inglise keel:)
Peale ülilahedaid vaba aja tegevusi oli aeg õhtust süüa, siis tegime natuke muusikat (hee-hee, laulsime ahvenamaalastele Pille-Riinu:)) ja Kati valmistas meile IMEHEAD leivasuppi:)
Õhtupoole jõime teed ja arutasime taas järgmise päeva plaane ning siis oli aeg magama minna, sest ees ootas uus päev uute väljakutsete ja ülesannetega:)
Monday, October 19, 2009
Kallis päevik,
See siin räägib nüüd noortevahetuse viiendast päevast, teisipäevast, 25. augustist.
Äratus oli kell seitse (jee) ja kell kaheksa alustasime tööd Kökari kooli õpilastega. Jälle tegime kõike nii, nagu eelnevalt kirjeldasime: mängud, et muuta õhkkond sõbralikumaks ja vabamaks ning et endendada meeskonnatööd, erinevad tutvustused, quiz ja rühmatöö saarenooreks olemise teemal, seekord kasutasime siis stsenaariumimoodust, mis tähendab siis, et iga grupp pidi joonistama pildile kaks saart, mis mõlemad kujutaksid nende kodusaart aastal 2050, nipp on aga selles, et üks pilt peab kujutama saart, mis areneb halva stsenaariumi järgi ning teine saart, mis areneb hea stsenaariumi järgi.
Segagrupid, mis koosnesid Ahvenamaa noortest ja Vormsi noortest leidsid, et head stenaariumi iseloomustaksid järgnevad punktid/saavutused:
1. Saartel oleks palju loodussõbralikke helikopterid ning praame (ning ka lennuväli)
2. Elanikkond oleks suurem
3. Palju kohvikuid, baare, kinosid, spordikeskusi, ehk siis palju vaba aja veetmise kohti ja võimalusi, mis vastaksid erinevatele maitsetele
4. Loodus oleks endiselt imekaunis
5. Poleks sõdu
6. Saar suudaks pakkuda rohkem töökohti
7. Koolide tase oleks konkurentsivõimelisem
8. Puuduks kuritegevus
9. Saartel oleks ka kõrgkolides õppimise võimalus
10. Levinum oleks roheline mõtlemine ning taaskasutus
11. Turism oleks paremal järjel
12. Saarel oleks puhtad rannad
13. Saarlased oleksid aktiivsed inimesed:)
14. Saarel oleks palju asju, mida teha, palju erinevaid tegevusi
15. Saarel oleks palju päiksepaistet:)
Halb stsenaarium aga seevastu kõlas nii:
1. Saartel ei elaks üldse inimesi, või hoopis elaks liiga palju inimesi
2. Kõik on põlenud
3. Saar oleks hüljatud
4. Saarel oleks tuumajaam(ad)
5. Saarel puuduks ühendus maismaaga
6. Saart poleks isegi kaardil
7. Saarel oleksid pilvelõhkujad
8. Reostatud õhk
9. Loodus oleks hävinud (teine Manhattan)
10. Saastatus
11. Poleks loomi ega puid
12. Maismaa ja saared on ühendatud
13. Lokkaks tööstus
14. Meri oleks reostatud, kala poleks enam
15. Mutantide ülemvõim
16. Hävitatud majad
Päris huvitavad mõtted, tuleb tunnistada!
Peale seda kui kõik rühmad olid oma ideid lähemalt tutvustanud, võtsime gruppide töödest ilmnenud erinevused ja sarnasused kokku ning tegime väikse analüüsi. Leidsime, et kui me kõik koos parema tuleviku nimel töötame, siis suudame selle ka saavutada!
Lõpetasime nagu ikka, šokolaadi ja mängudega:)
Peale lõunasööki ühines meiega Peter, et läbi viia meiega rühmatöö saarel elamise kohta. Peteril oli aga asjale väga huvitav lähenemine - ta kasutas teema eri tahkude välja toomiseks mütsimeetodit. Tal oli kuus eri värvi mütsi ning iga värv tähistas eri suhtumist/emotsiooni saarel elamisse. Iga rühm pidi vastavalt siis oma värvile ja emotsioonile tegema nimekirja sõnadest, mis nende seisukohta kõige paremini väljendasid. Vahetasime paar korda värve ning pärast analüüsisime saadud tulemusi.
Siis sõitsime tagasi Föglösse (Överösse), et sealt edasi Kumlingesse sõita. Praamisõidu aega kasutasime päeva kokkuvõtmiseks ja järgmise päeva plaanide tegemiseks.
Siis sõime õhtust ja puhkasime veidi. Peale seda kui kõhud olid täis, otsustasime teha väikse jalutuskäigu Kumlinges, et tutvuda kohaga veidi ning vist oli plaan ka külastada kirikut, sest Emma ja Merlina ütlesid, et nad teavad, kus on võti. Seda võtit me aga ei leidnud ning jalutamise mõttes läksime ringiga tagasi kooli, et juua õhtuteed, arutada veel veidi järgmist päeva ja niisama lobiseda:)
Siis oli öööööööö ja uneaeg.
Kallis päevik,
Kirjutan nüüd esmaspäevast, 24. augustist.
Päev algas veidi liiga vara ja veidi liiga närviliselt. Kell kaheksa algas juba töö Föglö noortega. Järgisime oma eelnevalt väljatöötatud kava: Alguses rääkis Mia veidi rootsi keeles, et kes me oleme, miks me oleme ja kust me tuleme, siis tegime läbi paar ice-breakerit, tiimitöö tugevdamismängu ja siis oli lava Siimu ja Gerdi päralt, kes tutvustasid powerpointi abiga Eestimaad, siis näitasime filme (Vormsi Youth ja Green Team) ja tegime väikse quizi õpilastele, et testida nende teadmisi Eestist ja Vormsist. Peale väikest ajude ragistamist rääkisid Sissel ja Sara SKUNK`i tegemistest ning siis tutvustas Tessi projekti rahastajaid. Siis oli taas aeg teha rühmatööd ning mõelda veidi saarel elamiste plusside ja miinuste peale. Seekord tegime seda läbi plakatimeetodi: oli vaja mõelda, milline on kellegi jaoks ideaalsaar ning teha sellele reklaamplakat, millele oli ühtlasi vaja mõelda ka kõlav slogan.
Kõlama jäid hüüdlaused nagu näiteks: The Place To Be, Tired Of The City? ja paljud teised leidlikud reklaamid:)
Kõikide nö võistluste võitjatele olime kaasa toonud Eestist Kalevi šokolaadi:):) Töö lõpetasime paari vahva mänguga.
Hommikul olime üsna närvilised, kuna Föglö kool oli meil esimene koht, kus me noortega töötasime ja eks me kõik pabistasime pisut, et kuidas see kõik meil välja kukub aga lõunalauas istudes tundsime küll kõik ikka päris hästi ennast, sest tänu meie endi tugevale rühmatööle suutsime ka Föglö õpilasi tegevustes aktiivselt osalema panna, seega kõik olid rahul:)
Peale lõunasööki jagunesime kaheks grupiks: esimene grupp läks ratsutamiskooli ning teine kalakasvandusse, et tutvustada Ahvenamaa saarestiku ettevõtlust. Mõlemad grupid said igatahes palju targemaks selle koha pealt, kuidas peab alustama ettevõtte rajamist väikesaarel, ning ilmselt ka palju julgemaks, sest selgus, et julge pealehakkamine on siiski pool võitu:)
Peale kalakasvandust ja ratsutamist sõitsime kooli tagasi, tegime valmis õhtusöögi ja peale seda reisisime Kökari saarele. Praamil toimus päeva hindamine, arutlesime, mida paremini teha ja jagasime kiidusõnu. Kökarile jõudes pakkisime asjad lahti ning arutasime veelkord läbi järgmise päeva kava ning töö õpilastega. Jõime õhtuteed ja ajasime juttu.
Kahjuks me Kökariga väga tutvuda ei jõudnud, ent seda võime me öelda küll, et koolimaja oli uhke ja ilus ja asus mingi väikse jõekese kaldal, mis muutis selle koha eriti maaliliseks.
Enne magamaminekut istusime veel kooli mänguväljakul praktiliselt terve Vormsi grupiga ja tegime tulevikuplaane. Need tulid meil uhked:)
Friday, October 16, 2009
Kallis päevik,
See on meie noortevahetuse kolmas päev, ehk siis pühapäev, 23. august. Kell üheksa saime jõhkra äratuse osalisteks, sest poisid ootasid kannatamatult, et saaks hommikuse virgutajaga peale hakata. Peale võimlemist ja hommikusööki külastasime Ahvenamaa Parlamenti. Barbro, kes meile parlamenti tutvustas, rääkis meile palju huvitavaid ühiseid seiku Ahvenamaast ja Eestist, rääkimata põhjalikust ülevaatest Ahvenamaa ajaloost, mis ta meile andis. Peale seda saime kokku Danieliga, kes tutvustas meile Merekvartalit ning näitas lahkelt ka paari suve jooksul ise valmis ehitatud paati. Nägime täiel määral väikeste, väga romantiliste (jaa, romantiliste!) paadikuuride võlu ning saime sisse kiigata merekabelisse. Ilmselt arusaadavatel põhjustel ( :) )ületasime meile selle tuuri jaoks antud ajalimiidi ning hilinesime. Sellest polnud aga midagi ning peale lõunat arutasime veelkord läbi programmi, mida kavatsesime koolides läbi viia. Kõik said erinevad ülesanded ja ettevõtmise edukaks läbiviimiseks pidi meie meeskonnatöö olema supersmoothe.
Siis näitasime meie kolme lühifilmi: Vormsi Youth, Green Team ja Romeo And Juliet Go Green. Peale seda oli juba aeg jätta selja taha imekaunis Mariehamn ja reisida taksode ning autodega sadamasse, et alustada teekonda Föglö saarele. Vaade oli hingemattev, praam meenutas väga meie Reeta ja tuul tervitas meid pehmelt.
Paistis, et ümbritsev ilu oli ilmselt ka poistele positiivselt mõjunud, sest seekord nad ei karjunud ega piinanud kitarri, vaid päriselt laulsid ja mängisid imeilusasti. Päriselt.Kirjutasin seda praamil, ning ei suutnud ära oodata, millal ma näen Föglöt. Kui Föglö juba paistma hakkas, siis uskuge või mitte, see oli veel ilusam kui need kohad, mida me olime juba näinud. Hakkasin juba muretsema, et ei suuda nii suure hulga iluga toime tulla;)
Ringi liikusid kuulujutud, et õhtul toimub jalgpallimatš meie ja kohalike vahel. Kuujutud vastasid seekord tõele, kuigi kohalikud siiski ei ilmunud, aga matš toimus sellest hoolimata ning meil oli ka isekeskis väga lõbus! Peale väsitavat õues müttamist oli aeg hilisõhtuseks teeks ja snäkiks, siis oli kell juba ni palju, et oli viimane aeg juba pessu ja unemaale minna.
Seltskond muutus iga päevaga aina toredamaks ja need väikesed kaljused saared keset merd sundisid meid kõigele lisapunkte andma. Mina isiklikult oleksin kümnepalliskaalal andnud umbes... 150 palli. Ilma naljata! :)
Monday, October 12, 2009
Esimene tõeline päev Åland'il!
Meie esimene täispikk päev Ahvenamaal!
22. august.
Sel imelisel päeval koitis päike meie jaoks varem, kui keegi oleks seda soovinud! Kuigi kõigi pead oli rasked nagu notid ja und otsast otsani täis, pidime kell 12 end maast lahti ajama ja programmiga (võib mainida, et meie ajakava polnud kogu selle noortevahetuse ajal just kõige hõredam:) !) peale hakkama. Esimene kavapunkt oli meie suureks rõõmuks lõunasöök!!! Kohv joodud ja kõhud täis asusime tõsisema tegevuse juurde!
Esmalt oli vaja muidugi alustada kõige tähtsamast - omavahel tuttavaks saada! See möödus väga edukalt ning pärst paari lõbusat icebreaker'it olime kõik nagu vanad sõbrad. Siis oli vaja veel paika panna reeglid, jaotada esimesed inimesed köögi-toidutegemis tiimidesse ning meie noortevahetus ja reisimine Åland'il ja tema pisikestel archipelaago saarekestel võiski alata!
Pärast pikka planeerimist ja tutvumist olime näljased kui lõvid, kuid õnneks oligi seier liikunud kella 6 peale ning oli õhtusöögiaeg! Seejärel jaotusime gruppidesse ning läksime kauni hilissuvise Mariehamn'iga tutuvuma. Linn oli tõesti ilus...ja inimesed kellega jalutasime supertoredad ja head giidid! Tagasi noortekeskusesse jõudes joonistasime kõi koos kaardi ja märkisime kaardile olulisema asjad, mida linnas näha/kuulda/vaadata saab, üks olulisemaid asju on näiteks ühe vana laevukese Pommeri (mis ka ise on väga tore:):) kõrval asuv linna parim pitsakoht!!! Õhtu lõpestuseks näitasime teineteisele veel üksteist tutvustavaid filmikesi ja ühel hetkel oligi kell juba 21.30 ja käes oli õhtune tea-time! Kuidas küll aeg oli ruttu läinud!
Peale teejoomist tekkis mõnel hulljulgel eestlasel veel idee minna öisesse Mariehamn'i ujuma! Seda me ka tegime, sest mitu korda elus sa ikka sumedal suveööl Ahvenamaal koos ahevnatega merre ujuma saad minna?!! Pärast karastavat ja ülimeeleolukat ujumist suundusime tagasi noortekeskusesse ning juba oli halastamatu kellaseier tiksunud 23 peale ning oli viimane aeg magama minna (mis mõnele meist küll üldse meeldida ei tahtunud:)!), sest käes oli öörahu aeg!
Niisiis vajusime sügavasse unne, et ärgata järgmisel hommikul juba kell 7 ja astuda vastu uutel metsikutele ja meeletutele seiklustele!!!!!
Wednesday, October 7, 2009
Ahvenamaa reisi algus reede 21.aug.09
Niisiis Tallinna sadamasse jõudsime u. kella 15.00 paiku ja laev pidi väljuma 18.00 õhtal. Selle vaba-aja sisustasime shoppamisega ja lihtsalt passimisega. Kui me ükskord laevale saime siis oli meil veel õhtusöögini üsna kaua aega ja igaüks nosis oma saiapätsi ja trimpas kodust kaasa võetud morssi... :D
Siis algaski selle päeva suursündmus ehk õhtusöök rootsilaua näol. Oiii kuidas me sõime, Oii Oiii kuidas me küll sõime seal! Pärast seda söömapidu veeresid kõik oma kajutitesse ja lihtsalt vajusid laeva tukslevate mootorite mürina saatel unne. Loomulikult leidusid ka mõned erandid.... kes noh.... midagi veel tegid enne magamaminekut, seoses kitarri ja valjul kõlaval häälel laulmisega... :D
Oiii ja siis tuli see tore äratus kella 04.50 paiku hommikul, kui me lõpuks Mariehamni jõudsime. Päike ei olnud tõusnudki ju veel!!! Oehh ja siis tuli üks sõbralik ja tore tädike meile sadamasse oma auto ja järelkäruga vastu. Me panime oma pagasi autole ja saime ligikaudsed juhtnöörid sellekohta, kuhu me öises linnas liikuma pidime. Nimelt ööbimine oli meil kohalikus noortekeskuse majas suhteliselt sadama lähedal.
Pärast pikka seiklemist linnas jõudsime kõik õnnelikult kohale ja viskasime lebosse... See noortekeskus oli igatahes väga uhke ja meie magamiskoht oli mingis idamaiste võitluskuntstide saalis. Nüüd peale seda jalutuskäiku ja pikka ööd olime väga väsinud ja tahtsime lihtsalt kaua kaua magada!
Monday, October 5, 2009
Ahvenamaa-Vormsi noortevahetus "Elu võimalikkusest väikesaartel" toimus 21. august - 31. august Ahvenamaa saarestikus ning hõlmas palju erinevaid tegevusi ja arutelusid. Osalejateks olid noored mõlemalt saarelt ning arutamise all olid saarel elamisega kaasnevad erinevad probleemid, takistused ja rõõmud. Koos viidi läbi programm koolides ning mitmed workshopid saarel elamise teemal, rääkimata paljudest vahvatest asjadest, reisidest, mängudest ja muudest tegevustest.
Järgnevad postitused annavadki meie endi silme läbi aimu noortevahetuse lõbusast ja harivast kulgemisest:)
Mõnusat lugemist ja püsige meie lainel, et lugeda veel meie seiklustest!:)
Vormsi noored