Järeltegevused seoses noortevahetusega "Elu võimalikkusest väikesaartel" ehk "Life on islands"
Peale väsitavat projekti saime veidi puhata, ent siis tuli jälle tegutsema hakata. Mitme väga vahva ja viljaka koosoleku tulemusena panime paika järeltegevuste plaani:
1. Külastame Vormsi kooli ning tutvustame neile oma projekti lähemalt, räägime rahastajatest (organisatsioon Euroopa Noored ja Vormsi vallavalitsus), kogemustest ning viime ka nendega läbi saarel elamisega seotud workshopi
2. Paneme üles näituse projekti kõige paremini iseloomustavatest ning tutvustavatest piltidest
3. Tutvustame ka Vormsi elanikele oma projekti lähemalt ning räägime tulevikuplaanidest
4. Külastame Muhu saare noortekeskust, kus toimub projektitutvustus, samamoodi näituse ülespanek ning tulevikuplaanidest rääkimine
Seekordki jaotasime ülesanded omavahel ning algas kibe töö: tuli läbi rääkida Vormsi kooli ja Muhu Noortekaga, selgitada näituse ülespanekuga seotud üksikasju, rääkimata esitluste tegemisest ja oi kui paljust muust!
Esimeseks proovikiviks sai seega töö Vormsi Lasteaed-Põhikooli lastega, keda me kõik teadsime aga väga hästi siiski ei tundnud. Kas meie koostöö oli endiselt sama smoothe kui ta oli olnud noortevahetuse ajal? Kas me saame hakkama? On meil meeles need nipid, millega ka kõige passiivsemad kujud aktiivselt osalema panna?
Vastus neile kõigile küsimustele oli JAA! :)
Saabusime 23. oktoobri ehk siis reede hommikul, kell 10.00 algas ametlikult meie töö.
Tutvustasime Ahvenamaad, rääkisime oma seiklustest ning projektist põhjalikumalt. Näitasime noortevahetuse filmi ja pilte. Et sulatada veidi pingelist õhkkonda (õpetajad olid ka ja kuna oli veerandi viimane päev, siis olid lapsed pidulikes riietes ega tundnud ent eriti vabalt) mängisime paar mängu ja siis sai juba õpilased gruppidesse jagada. Jagunesime ise ka gruppide vahel nii, et igas grupis oleks vähemalt üks meie endi seast, kes oskaks suunata ja vajaduse korral grupitöö ideed uuesti ja põhjalikumalt selgitada.
Grupitööks olime seekord valinud ideaalsaare joonistamise, sest olime arvestanud sellega, et tegemist oli päris noorte õpilastega (enamik oli vanuses 7-9) ning me leidsime, et see oleks vast kõige lihtsam ning lastele endile kõige vahvam variant.
Lõpuks tutvustasid kõik grupid oma pilte lähemalt ning lõppkokkuvõttes joonistasid Vormsi Lasteaed-Põhikooli õpilased oma ideaalsaartele järgnevad asjad:
1. Haigla
2. Suur pood
3. Politsei (mida Ahvenamaal näiteks ei mainitud kordagi)
4. Ujula
5. Võimla (Vormsi lastel see puudub)
6. Rallirada
7. Krossirada
8. Staadion
9. Puhas loodus
10. Vabalt elavad loomad
11. Palju õnnelikke inimesi
12. Palju puid
13. Palju kala
14. Praamiühendus välisriikidega
15. Suur sadam ja suur praam
16. Kool
17. Lasteaed
18. Suured majad
19. Kirik ja surnuaed
20. Vabaaja keskus
21. Noortekeskus
Kirjutasime need kõik paberile üles ja arutasime lastega koos läbi, mis nendest punktidest on Vormsil olemas ja mida parandada võiks. Süsteem oli lihtne, iga punkti juurde panime kas plussi või miinuse ning kuna laste soovil sai puhta looduse, õnnelike inimeste ja puude+loomade taha mitu plussi panna, jõudsid koolilapsed lõpuks järeldusele, et Vormsi ongi meie ideaalsaar:):)
Selle vahva järeldusega lõpetasimegi oma töö ning lasime lastel aktusele minna. Jäime ise väga rahule, kuigi alguses oli lapsi veidi raske kaasa haarata. Me saime suurepäraselt hakkama ning õpetajadki olid nõus ja pärast rääkisime veidi sellest, et koolile väga meeldiks, kui me hakkakski nüüd iga veerandi ühel päeval lastega tegelema. Meile ka meeldiks ! :)
Peale koolilastega hüvasti jätmist oli teistel väike hingetõmbeaeg, Lee ja Maaja hakkasid näituse ülespanekut ette valmistama. Küll sellega oli muret... Aga hakkama nad said, tublid tüdrukud nagu nad on :)
Õhtul saime kõik veel korraks Kultuurimajas kokku, et arutada läbi järgmise päeva plaan tutvustada projekti ka ülejäänud Vormsi elanikele. Harjutasime veel veidi ja siis kuna keegi ei raatsinud veel koju minna, chillisime lihtsalt koos veel mõnda aega.. Sest meil on nii tore koos olla!:)
Laupäeval, 24. oktoobril siis avasime pidulikult oma näituse Hullo kaupluse inforuumis ning tutvustasime projekti koolituskeskuses.
Kohale tulid paljud meie vanemad, koolidirektor, paar õpetajat ja lasteaja juhataja, pluss niisama huvilised. Programm neile oli põhimõtteliselt sama, mis koolilastelgi, ainult põhjalikum ning sisutihedam. Rääkisime sellest, et kes käisid, kus käisid ja miks käisid, võrdlesime Ahvenamaad Vormsiga, tõime välja plussid ja miinused, arutasime veelkord läbi koolilaste grupitöö tulemusena saadud punktid ning tutvustasime saareelanikele meie tulevikuplaane.
Üldiselt võeti meid väga hästi vastu. Valla sotsiaaltöötaja pidas isegi väikese ning väga armsa kõne, kus ta rõhutas, et teda isiklikult üllatab meie iseseisvus, aktiivsus, ettevõtlikus ja tublidus:) Lubas, et ta püüab meid valla poolt igati aidata ning andis lootus, et võib-olla saame isegi päris oma ruumid!:):)
Peale kohustuslikku küsimuste-vastuste vooru oli väike kohvilaud ning jutuajamise aeg. Siis koristasime ja suundusime Marguse poole väiksele afterpartyle, mille me kõik olime ausalt ära teeninud:)
0 comments:
Post a Comment