Tuesday, September 21, 2010

"Saarte Noorte Kärajad " laager

Peale mõttetalguid alustasime hoogsalt laagri ettevalmistustega, sest külalisi oli oodata Kihnust ja Muhust. Tulijate leidmine polnud üldsegi nii lihtne – enamus saarel elavad noored teevad enamus oma suvevaheajast tööd ning tänu sellele leidub neil vähe vaba aega. Siiski õnnestus meil leida 3 vahvat noort Kihnust, 2 Manijalt ja 3 Muhust. Oli äärmiselt kahju, et me ei saanud suve hakul enam kontakti Prangli Põhikooli noortega. Kahjuks ei saanud ka Ruhnu noored meiega ühineda, aga nad olid väga usinad korraldama noorte mõttetalguid ning ka oma saare probleeme meiega jagama.
Laagri eesmärk oli erinevate väikesaarte noortega läbi arutada väikesaartel toimunud mõttetalgutel leitud probleemid ning esitada need Saarte Kogu ümarlaual saarte omavalitsuse juhtidele. Teiseks ülesandeks oli toetada väikesaarte noorte omavahelist suhtlust ning omaalgatuslikkust. Kui esimene õhtu kulus enamjaolt tutvumisele, siis teisel päeval algas tõsine töö. Päev algas töötoaga, kus rühmitasime kõik probleemid kas ühtseteks – esinevad igal väikesaarel, või spetsiifilised – esinevad ühel kindlal saarel. Spetsiifiliste probleemidena toodi välja näiteks Manija halb ühendus mandriga, mis on eriti tõsine talviti, Muhu halb teedehooldus ning vajadus kaubamaja järele, Ruhnu soov saada uus koolimaja, Vormsi kesine sisetransport ning Kihnu noorte täielik huvipuudus. Lahenduste leidmiseks jätkasime grupitöödega ning peale lõunat alustasime juba esitluse kokkupanekuga.



Probleemid ja nende lahendused:

· Vähe noori
· Valla sünnitoetuse suurendamine – kuna väikeste lastega peab tihti mandril arsti juures käima ja saarelt mandrile sõit on noorperele suur lisakulutus
· Elamispinnatoetus
· Saarte noorte omavaheline lõimumine, noortele tegevusvõimaluste leidmine, mille eest vastutaja võiks olla valla poolt määratud noorsootöötaja.
· Suunitlusega kool, mis meelitaks saarele uusi õpilasi ja aitaks ennetada põhikooli kadumist

· Vähe üleüldisi kohalike soodustusi( nt küttepuud, internet, transport)
· Peredele esmaabitarbed
· Abivajajatele toidu, riiete ja küttepuude tugi
· Traditsioonilise(nt jahinduse, kalastuse, käsitöö) saare ettevõtluse toetamine
· Kohalikele soodsam laevapilet – Vormsil ja Kihnus on soodustused, aga Muhu saarel on kohalike pilet vaid väheke odavam
· Internet ja wifiühendus kohalikele, abivajajatele arvuti
· Wifimajad ehk ühiskasutavad internetipunktid turistidele, telkijatele, kohalikele.

· Huvitegevusvõimaluste puudumine
· Noortekeskus, mis võib olla ühendatud ka eakate keskusega, et soodustada noorte tutvumist vanade traditsioonidega
· Iga-suvised saartenoorte laagrid, mis soodustaks erinevate saarte tundma õppimist ning noorte omavahelist suhtlust
· Vallavolikogus või -valitsuses noorte esindaja
· Rahvamaja kasutamine nii muusika kui ka sporditegevuste jaoks. Seal võiks asuda ka tarbehoidla.
· Spordivõimaluste laiendamine – jalgpallivõistlused, tervisesport ning selle tarbeks vajalikud vahendid ja juhendajad

· Halb arstiabi kätesaadavus
· Noortele arstidele maakohas tööleasumise toetus riigi poolt
· Suunata ja toetada noorte õpinguid stipendiumitega – Näide Kihnust – Iga aasta saab üks õpilane ülikoolis tasuta kohale
· Kiire transport hädaolukorras – kiirabikaater
· Kohustuslik esmaabikoolitus, tuleohutuskoolitus kohalikele elanikele
· Igasse elamisse esmaabipakk ning suitsuandur





· Noorte tööpuudus. Vähe ettevõtlust
· Seiklusrada saarele, mis toetaks tervisesporti ning aktiivset puhkust, selle alla võiksid kuuluda ka süstamatkad merel, mis soosiksid mereturismi ja pakuksid tööd kohalikele noortele. Tervisekeskus
· Toetus ettevõtetele, kes võtavad tööle kohalikke noori
· Ettevõtlus- ning projektijuhtimise teemalised koolitused
· Põhikooli majandusõpe/majanduskursus või õpilasfirma
· Saaremalevad
· Vallapoolne tunnustamine ja toetus – ehk Aasta Noore preemia
· Kohalik internetibaasil põhinev toiduteenus, mille läbi oleks kõikidel aktiivsetel talupidajatel müüa oma kasvatisi nii oma kui ka teiste saarte elanikele
· Eliitvanadekodu
· Loodusuuringute keskus, mis aitaks hoida saare loodust ning tuua sinna noorteadureid.

· Saartevahelise koostöö puudumine
· Saarelt-saarele liikuv noortelaager nii väiksematele kui ka juba noorperedele
· Saartevahelise transpordi arendamine

Levivad halvad harjumused noorte seas (nt alkoholi liigne tarbimine)
Tervisliku eluviisi propageerimine
Vanemate harimine kultuurse käitumise osas
Valla poolne noorsoo tugiisik ja organisaator

Mõttetöö käigus tekkisid meil ka mõned lisaideed, mille innukalt paberile kirjutasime : “Saarte Noorte laulupidu”(mis võib olla esimene idee, mis järgmisena jõustub), “Saarte Noorte talgud”,”Merelava” , ning üldine praamipiletisoodustus Eesti Väikesaarte Noorte Ühenduse liikmetele, mis toetaks saarte noorte omavahelist koostööd ja muudaks organisatsiooni tegevuse kergemaks.

Tulemusega võime kõik rahule jääda. Saarte Kogu ümarlaud oli meie ideedest positiivselt üllatunud ja avaldas oma tänusõnu, et me pool nende tööst ära oleme teinud. Saarte esindajatega loodame uuesti kohtuda juba õige pea, et viia läbi kokkuvõttev seminar ning uurida, kuidas iga saar meie väljatoodud probleemidele lahendusi leidnud on ning kuidas võiks tulevikus välja näha Eesti Väikesaarte Noorte Ühenduse ning Saarte Kogu omavaheline koostöö.

Lihtsalt läbi mõttetöö ning avatud meelte täitsime peaaegu kõiki Kärajatele osalenud noorte ootusi – Tutvusime teiste saarte noortega, leidsime uusi ettevõtlusideid, aitasime üksteisel saada nõu ja inspiratsiooni, kasvatasime huvi saaretraditsioonide vastu, leidsime uusi võimalusi saarekultuuri säilitamiseks, tutvustasime teistele enda saart, lõime saartevahelise toimiva koostöö(EVNÜ liikmetenimekiri suurenes), avaldasime mõju Saarte Kogule, leidime nii mõnegi noorte miotiveerimisviisi ja lubasime kohe tööle asuda! Mõtlemise kõrvalt leidus meil muidugi ka aega ujumiseks, pillimänguks, tantsimiseks ning külalistele Vormsi saare tutvustamiseks.

Peale külaliste lahkumist ootas meid veel EVNÜ liikmetele mõeldud koolituspäev, mida viis läbi Elina Kivinukk. Koolituse teemaks oli meeskonnatöö ning organisatsiooni juhtimine. Poole päevaga õppisime üksteisest paremini tundma, koostasime EVNÜ tegevusplaani ning saime vajalikke näpunäiteid koosolekute korraldamiseks ja teistelt saartelt pärit liikmete organisatsiooni tööse kaasamiseks. Muidugi ei tasu unustada neid julgustavaid ja motiveerivaid sõnu, mida Elina meile lahkelt jagas.

Kogu laagri lõpetuseks algatasime oma selle-suvist projekti nimega ”Võrkpalliplats”, mille plaanisime ehitada kooli taga asuvale alale ning mis oleks kasutuskõlbulik nii kohalikele kui ka külalistele. Algselt arvasime, et kolme päevaga peaks liiv sõelutud olema, aga töö muutus meie väikese meeskonna jaoks palju keerulisemaks. Eelneva kahepäevalise mõttetööga ei andnud seda füüsilist koormust isegi võrrelda... Esimesed talgud tõid kohale üle 10ne Vormsi noore, kellega koos katsime liivaplatsi tekstiiliga, lõime maasse postid ja sõelusime esimese kihi liiiva. Vahepeal liitus meiega grupp Taani ning Eesti noori, kes olid noortevahetuse raames Vormsit külastama tulnud ja ka nemad tulid meile hea meelega appi. Üks osalejatest selgitas, et kõik Taani noored on enamjaolt pärit väiksemapoolsetest küladest, kus on tavaline, et kui kogukond ühiselt midagi ehitada soovib, siis üheskoos ta selle ka ehitab. Esimese talgupäeva lõpetas kosutav võrkpallimäng veel pooliku platsi niiskel liival.

Hiljem toimunud talgupäevad ei paistnud silma suurte osavõtjate poolest, aga töömeeskonda kuulusid ka Euroopa vabatahtlikud. Seda arvestades võin julgelt väita, et platsi on ehitatud vabatahtliku tööna ning kuigi kogu ehitus oli tegelikult raskem kui algul arvasime, saime me sellega nii mõnedki noored üksteisele lähemale toodud, niiet iga seal veedetud õhtutund ei läinud raisku.

Platsi haldaja, Eesti Väikesaarte Noorte Ühendus, on otsustanud, et viimased viimistlused tehakse järgmise aasta kevadel ning uhiuue liivaplatsi toome vormsilaste ellu ühe lõbusa võrkpalliturniiriga, kuhu oleksid kaasatud kõik vanad kui ka uued spordihuvilised!

Kärajad ei ole veel läbi – juba enne aasta lõppu kohtume täiendaval seminaril, et asuda oma paremaid ideid ka ellu viima. Peale selle olime laagri lõpus kõik üksmeelel, et iga suvi vajab Kärajaid, niiet järgmine aasta kohtume juba Kihnus, kus on meil mõtlemiseks ning vaidluseks hoopis uus teema!

Suur Aitäh eduka läbiviimise ja aktiivse osalemise eest Eesti Väikesaarte Noorte Ühenduse uued ning vanad liikmed:Gert Enno, Lee Rajando, Kati Koch, Rasmus Leht, Margus Kägu, Anders Piip, Geidy Piip, Arnek Grubnik, Ragnar Looris, Lembitu Valdmets, Maria Michelson, Marek Leas, Egert Pull, Nele Vesik, Renate Saare











Kirjeldatud noorteprojekti toetas Avatud Eesti Fond ning Vormsi vald!









0 comments: